20160505-19.jpg

Puchar Klubu Arka Gdynia

5 maja 2016

Tradycyjnie podczas majówki wszystkie polskie Lasery zjechały się na XXXVI regaty o Puchar Klubu Arka Gdynia. W tym roku padł rekord uczestników i wynosił 174 zawodniczek i zawodników w trzech klasach Laser standard, radial i 4.7. Regaty stanowiły eliminację do Mistrzostwa Świata i Europy juniorów w Laserach. Część klubów zdecydowała się już na trening na akwenie regat przed regatami mimo, że pogoda była niesprzyjająca, było zimno, a woda w Bałtyku miała jeszcze 4 stopni Celsjusza – mówił Komandor Klubu Andrzej Lutomski. Na majówkę niebo jednak się rozpogodziło i regaty rozegrano w słońcu i słabym wietrze z kierunków wschodnich i północnych. Stabilny wiatr umożliwił rozegranie wszystkich zaplanowanych 9 wyścigów w olimpijskich Laserze i 8 w pozostałych klasach. Niespodziankę sprawił powracający na Lasera reprezentant kraju i klubu MKŻ Arka Gdynia Wojciech Zemke. Utytułowany żeglarz z kampanii olimpijskiej do Londynu wygrał 3 wyścigu wyprzedzając 1 punktem Jakuba Rodziewicza z SEJK Pogoń Szczecin. Trzecie miejsce zajął także miejscowy żeglarz z Arki Filip Ciszkiewicz.

W klasie Laser Radial pierwsze miejsce zajął Damian Kosmalski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, wyprzedzając Mateusza Skrabaszewskiego z Arki i Wojciecha Klimaszewskiego, reprezentanta MBSW/UKŻR Giżycko. Wśród kobiet najlepsza okazała się Natalia Stawiarska z AZS Uniwersytet Warszawki, która wyprzedziła swoją byłą koleżankę klubową z MKS Dwójki Warszawa Monikę Kłopotowską. Trzecia była Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława.

W klasie Laser 4.7 dziewcząt zwyciężyła Julia Rogalska z MBSW/UKŻR Giżycko przed Ekateriną Sanko z SDUSHOR Mińsk i Aleksandrą Puzyno z ŻLKS Poznań. W kategorii dziewcząt do lat 15 zwyciężyła ponownie Julia Rogalska przed Wiktorią Lehmann z ŻLKS Poznań i Magdą Placzke z UKS Fir Warszawa.

W klasie Laser 4.7 mężczyzn do lat 18 najlepszy był Marek Rospond z YC PTTK „Beskid” Nowy Sącz, drugie miejsce zajął Filip Miłto z JK Kotwica Kołobrzeg, a trzecie Jakub Kopeć z ChKŻ Chojnice. W klasie Laser 4.7 mężczyzn do lat 16 zwyciężył Tytus Butowski (KS AZS AWFiS Gdańsk), wyprzedzając Maksymiliana Michalika (KS Spójnia Warszawa) i Michała Krasodomskiego (KS AZS AWFiS Gdańsk).

W uroczystym zakończeniu regat uczestniczyli olimpijczycy – Maciej Grabowski, reprezentant Polski w klasie Laser w Sydney, Atenach i Pekinie, oraz koszykarka Katarzyna Dydek, która wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.

Następna odsłona pucharu Polski już za dwa tygodnie w Giżycku, a za rok ponownie wszyscy Laserowcy zawitają do Gdyni na Puchar Arki.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Bartek Szotyński