Pierwsze regaty klasy laser sezonu 2016 zakończone.

12 kwietnia 2016

W Rybniku w dniach 08-10 kwietnia odbyły się pierwsze regaty sezonu 2016 w klasie laser 4,7 i laser radial.
Regaty były jedną z trzech eliminacji do MŚ i ME oraz zaliczane są do pucharu polski.
W dość mało sprzyjających warunkach atmosferycznych, bardzo umiarkowany wiatr, niska temperatura około 8 st.C, padający dość często deszcz, rozegrano osiem wyścigów
W klasie laser 4,7 na starcie regat stanęło 34 zawodniczki i 34 chłopców. Klasą dla siebie był Marek Rospond z YC PTTK Beskid Nowy Sącz, który wygrał regaty z przewagą 24 pkt. nad drugim zawodnikiem Mateuszem Budzisz z MKŻ ARKA Gdynia. Na trzecim miejscu uplasował się Wojciech Chodakowski z KŻ Horn Kraków.
W śród dziewcząt rywalizację o pierwsze miejsce wykorzystując swoje doświadczenie wygrała dwudziestoletnia Magda Staniczek z KS Energetyk Jaworzno.
Tuż za Magdą z różnicą tylko 2 pkt. uplasowała się Aleksandra Puzyna z ŻLKS Poznań, trzecie miejsce zajęła Julia Sieczkowska też z ŻLKS Poznań.
Warto podkreślić dobre czwarte miejsce Karoliny Mikulec z KŻ Horn Kraków, co w klasyfikacji U18 dziewcząt daje jej dobre trzecie miejsce.
W klasyfikacji U16 w śród dziewcząt najlepiej wypadła Magdalena Płaczke z UKS FIR Warszawa, drugie miejsce zajęła Karolina Żurek z AZS AWFiS Gdańsk, a trzecie Dominika Kęska z UKŻ WIKING Toruń.
W śród chłopców do U16  na pierwszym miejscu uplasował się Mateusz Budzisz z MKŻ Arka Gdynia (2 miejsce open), drugi był Wojciech Chodakowski z KŻ Horn Kraków (3 open), na trzecim miejscu uplasował się Stefan Borek z UKS SILESIA-OPTY.
W klasie laser radial na starcie stanęło 24 zawodniczek i zawodników. Rywalizację zdominowali przedstawiciele gospodarzy z klubu TS Kuźnia Rybnik, zajmując dwa pierwsze miejsca, pierwsze miejsce zdobył Kacper Błaszczyk a na drugiej  pozycji uplasowała się Katarzyna Harc. Trzecie miejsce wywalczyła Monika Kłopotowska z MKS DWÓJKA Warszawa.
Regaty zakończyły się w niedzielę po rozegraniu ostatnich dwóch wyścigów. Na uroczystość zakończenia regat przybył wiceprezydent Miasta Rybnik Pan Janusz Koper.
Podczas zakończenia regat rozdano cenne nagrody i dyplomy zawodnikom zajmującym czołowe miejsca, oraz rozlosowano dużą liczbę drobnych upominków w śród zawodników będących na zakończeniu regat. Przy tej okazji należy podziękować organizatorom regat za duży wkład pracy aby regaty zostały przeprowadzone zgodnie z dobrze rozumianymi zasadami, oraz za nagrody jakie zostały rozdane zwycięzcom.
Szczególne podziękowania należą się Panu Jackowi Błaszczykowi, sędziemu głównemu regat Panu Marianowi Piecha oraz całemu zespołowi sędziowskiemu.
Jedyna uwagę można mieć…. to że na zakończeniu regat nie ogłaszano klasyfikacji w kategorii wiekowej do U16 w śród chłopców i dziewcząt, bo te regaty były pierwszą eliminacja do MŚ i ME dla tej grupy wiekowej, oraz zaliczane są do Puchary Polski, którego ranking jest też eliminacją do OOM.
Pomimo to regaty należy uznać za dobrze zorganizowane, a organizator stanął na wysokości zadania, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.