EurILCA European Annual General Meeting 24-25.11.2018r. w Warszawie

25 listopada 2018

Mamy za sobą coroczny zjazd przedstawicieli wszystkich europejskich dystryktów klasy Laser.

Jako gospodarze zjazdu na miejsce spotkania wybraliśmy siedzibę Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W tym roku podczas spotkania gościliśmy 25 krajów z Europy.  Na spotkaniu, poza przedstawicielami EurILCA, obecny był przedstawiciel ILCA Eric Faust oraz Laser Performance Phil Peron.

Podczas spotkania zostali wybrany nowy/stary zarząd EurILCA. Jedyna zmiana nastąpiła wraz z rezygnacją v-ce przewodniczącego Macrino Macri z Włoch, na którego miejsce została przyjęta kandydatura Zlatko Jakelic z Chorwacji. Powtórny wybór tych samych władz EurILCA świadczy o bardzo dużym poparciu i zaufaniu do działań podejmowanych przez zarząd.

Przewodniczący EurILCA  Jean-Luc Michon w przygotowanych raportach podsumował Mistrzostwa oraz Puchary Europy w 2018 roku. W drugiej części wystąpienia mogliśmy usłyszeć o stanie przygotowań do imprez rangi mistrzowskiej zaplanowanych na kolejne lata. Dla przypomnienia poniżej przestawiam zatwierdzoną na poprzednich zjazdach EurILCA  listę imprez mistrzowskich w Europie.

2019:

Mistrzostwa Europy Laser 4.7 – Hyeres, Francja

Mistrzostwa Europy Juniorów Laser Radial – Kalamaki, Grecja

Mistrzostwa Europy U21 – Dziwnów, Polska

Mistrzostwa Europy Seniorów – Porto, Portugalia

Mistrzostwa Europy Masters – Rosas, Hiszpania

2020:

Mistrzostwa Europy Laser 4.7 – Travemunde, Niemcy

Mistrzostwa Juniorów Laser Radial – Ballyholme, Irlandia

Mistrzostwa Europy U21 – Limassol, Cypr

Mistrzostwa Europy Seniorów – Kalamata, Grecja

Mistrzostwa Europy Masters – Monako, Monako

Podczas tegorocznego zjazdu głosowaliśmy nad przyznaniem organizacji imprez mistrzowskich na rok 2021. Polską kandydaturą był Dziwnów w klasie Laser 4.7 oraz Giżycko w klasie Laser Masters. Niestety przegraliśmy głosowanie nad przyznaniem organizacji z Vilamourą w Portugali oraz Arco nad Jeziorem Garda we Włoszech. W przyszłym roku walczymy dalej.

Podczas prezentacji miejsc rozgrywania regat przedstawicielem Dziwnowa był nasz wielokrotny Mistrz Świata i Europy w klasie Laser Radial Marcin Rudawski, a przedstawicielem Giżycka Dariusz Klimaszewski oraz Alicja Klimaszewska z Giżyckiej Grupy Regatowej.  Dzięki za wsparcie i w przyszłym roku walczymy dalej.

W wyniku licznych głosowań ustalono organizatorów regat mistrzowskich w 2021 roku:

Mistrzostwa Europy Laser 4.7 – Vilamoura, Portugalia

Mistrzostwa Europy Juniorów Laser Radial – Kastela, Chorwacja

Mistrzostwa Europy U21 – Tivat, Montenegro

Mistrzostwa Europy Seniorów – Varna, Bułgaria

Mistrzostwa Europy Masters – Arco, Włochy

Podczas drugiego dnia zjazdu usłyszeliśmy ciekawostkę na temat planowanych testów w Australii nowego pędnika do Lasera. Jeżeli testy wypadną pomyślnie to nowość z fabryki Lasera nie będzie wprowadzana do użytku w zamian za istniejące już pędniki, lecz jako czwarty członek rodziny obok Laser 4.7, Radiala i Standarda. Zobaczymy co czas przyniesie.

Tegoroczny zjazd przedstawicieli World Sailing był podsumowany przez przedstawiciela ILCA Erica Faust. W chwili obecnej w kampanii do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku Laser ma trzech konkurentów: RS Aero, Devoti Zero oraz Melges 14. Podczas podejmowania decyzji World Council weźmie pod uwagę zaplanowane wiosenne  testy powyższych łódek na wodzie. Ostateczna decyzja ma być podjęta w maju w 2019 roku. Trzymamy kciuki za Lasera i wierzymy, że uda mu się obronić pozycję lidera.

Chciałbym podziękować  Pani Prezes PSKL Katarzynie Deberny oraz Skarbnikowi PSKL Jerzemu Jodłowskiemu za olbrzymi wkład pracy w przygotowanie zjazdu europejskiego środowiska Lasera. Duża ilość pracy, wysiłku oraz zaangażowania w przygotowania zaowocowały doskonałą atmosferą podczas zjazdu.

Gospodarzem przyszłorocznego meetingu EAGM będą Włosi. Pod względem organizacji postawiliśmy im wysoką poprzeczkę. Miejmy nadzieję, że sprostają wyzwaniu.