Puchar Polski Centralnej 2018 im. Trenera Wiesława Kopra

5 maja 2018

W minioną środę na Zalewie Zegrzyńskim zakończyliśmy duże regaty z cyklu Pucharu Polski klasy Laser.  Impreza organizowana przez MKS Dwójka Warszawa to eliminacja do Mistrzostw Świata i Europy, a dodatkowo zwycięzcy mogli się pochwalić przypływem aż 100 punktów liczonych do Pucharu Polski. Wszystkie te czynniki sprawiły, iż rywalizacja należała do bardzo zaciętych, widać to było także na liście startowej, ponieważ na starcie zameldowała się rekordowa ilość 205 łódek klasy Laser! Jednakże nie mówimy tylko o ilości, bo przeglądając wynik można natknąć się na osoby takie jak: Wiktoria Gołębiowska, Michał Krasodomski czy Marcelina Korszon, każda z tych osób zdobyła Mistrzostwo Europy w klasie Laser Radial.

W trakcie trzy dniowej rywalizacji, mogliśmy pożeglować w pełnym przekroju warunków wiatrowych, od szkwalistych południowych podmuchów po delikatny północny wiaterek, jednym zdaniem, dla każdego coś dobrego ☺ W każdym z tych wariantów, typowe dla jeziora zmiany kierunku oraz siły wiatru okazały się kluczowe w całej rywalizacji.

Po pierwszym dniu widać było dominację zawodników dobrze czujących się w silnym wietrze, przykładem był Michał Krasodomski prowadzący w Laserze Radialu czy Filip Rajchert w Laserze 4.7.  Po ciężkiej pracy na wodzie, organizator zapewnił Wszystkim uczestnikom uzupełnienie kilo kalorii w postaci przepysznego grillowania, kurczaki, kiełbaski, serki, warzywa to tylko przykłady pyszności jakie Nam serwowali rodzice z sekcji MKS Dwójka Laser Team. (Dzięki!)

W drugi dzień Zegrze przywitało Nas całkowitą flautą na akwenie, była to świetna okazja do przeprowadzenia jedynego w swoim rodzaju wyścigu typu Fun Race, który w tym roku z racji naszego sponsora nazywał się SAILOVNIA Race.  Na czym to polegało? Pierwsza piątka po poniedziałkowej rywalizacji kwalifikowała się do wyścigu o dodatkowe nagrody. Start z brzegu, bieg do łódek, i krótka trasa przy porcie, jak dodamy do tego załoganta na Laserze i pagaje w rękach to mamy idealny przepis na dobrą zabawę :) . Sklep Żeglarski Sailovnia ufundował dla zwycięzców talon na 500 zł obniżki na nowy żagiel do Lasera! Jakub Marciniak, Łukasz Machowski, Filip Rajchert, Anna Brzozowska, Kinga Brzóska, to właśnie oni mogą się cieszyć z wygranej w SAILOVNIA Race.

Środowe prognozy pogody dawały nadzieję na rozegranie co najmniej 3 wyścigów i tak się właśnie stało, przy lekkim, ale względnie stabilnym wietrze Laser Standard popłynął 4 wyścigi, natomiast reszta flot ukończyła 3 biegi. Spora ilość protestów oraz żółtych flag przesunęło trochę zakończenie regat, jednakże duża ilość i wielkość pucharów, medali i nagród zrekompensowała poślizg czasowy. Pierwsza trójka w każdej flocie dostała talony pieniężne do wydania w Sklepie Żeglarskim Sailovnia.

Na najwyższym stopnie podium zameldowali się: Stanisław Klimaszewski Laser Standard (UKŻR Giżycko), Łukasz Machowski Laser Radial Mężczyzn (MKS Dwójka Warszawa), Wiktoria Gołębiowska Laser Radial Kobiet(MOS SSW Iława), Filip Miłoszewski Laser 4.7 Mężczyzn (UKS Barnim Goleniów), Natalia Kuczys Laser 4.7 Kobiet (MKŻ Arka Gdynia).

Na koniec tej relacji należy spojrzeć jeszcze raz na nazwę tych regat i osobę, która czuwa nad tym wydarzeniem już z góry. Trener Wiesław Koper, człowiek który zbudował dużą część żeglarstwa regatowego w całej Polsce a w szczególności na Mazowszu. Jego wizytówką była niesamowita współpraca z zawodnikiem, którą stawiał ponad wszystko. Taka właśnie postawa jest przykładem dla całego środowiska żeglarskiego. Trenerze, będziemy o Tobie pamiętać.

Lion Sailing