Mistrzostwa Polski w klasie Laser Radial i Laser

26 września 2016

Tradycyjnie we wrześniu w Górkach Zachodnich ścigaliśmy się o tytuły Mistrzów Polski w klasie Laser Radial i Laser. W pierwszym terminie do startu przystąpili juniorzy i seniorzy w Radialu. Znakomite warunki i frekwencja dopisały podczas dwóch weekendów. Zafalowanie, słońce i wiatr sprzyjały zawodnikom i organizatorowi Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu. Faworyci nie zawiedli. W radialu dopiero dwa ostatnie wyścigi finałowe zdecydowały o zwycięzcy. Marcin Rudawski (MKS Dwójka W-wa) po raz kolejny potwierdził swoją dominację we flocie męskiej pokonując Jakuba Rodziewicza (SEJK Pogoń Szczecin) i Mateusza Hanke (AZS AWFiS Gdańsk). Srebrny medal w juniorach wywalczył Szymon Kowalski (TKŻ Toruń), a brązowy Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko). W damskiej flocie bezkonkurencyjna była Magda Kwaśna (CHKŻ Chojnice), która wygrała wszystkie 8 wyścigów, druga Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i trzecia Natalia Stawiarska (AZS UW). Regaty stanowiły jedną jedyną eliminację do Mistrzostw Świata juniorów. Prawo startu i reprezentowania Polski w grudniu w Nowej Zelandii wywalczyli zwycięzcy kat. juniorskiej Magda Kwaśna i Jakub Rodziewicz.

W drugim terminie do rywalizacji przystąpili seniorzy klas olimpijskich. Na starcie stanęli Laserowi olimpijczycy Anna Weinzieher (Londyn 2012) i Kacper Ziemiński (Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016). Kacper okazał się niedościgniony dla pozostałych rywali wygrywając, aż 7 wyścigów i pewnie przypieczętował wyścigiem medalowym swój kolejny złoty medal Mistrzostw Polski.  Jego sparing partner Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) z przygotowań do Igrzysk Olimpijskich pokazał się także z bardzo dobrej strony potwierdzając swoim drugim miejsce w szeregu naszej floty Lasera. Filip wywalczył jednocześnie tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski do 21 lat. Trzecie miejsce po zaciętej walce w medalowym biegu wywalczył powracający do treningów Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin).

We flocie kobiecej świetnie żeglowały Tatiana Drozdowskaya (Białoruś) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława), które stanęły na najwyższym stopniu podium. Tylko o 2 punkty lepsza była Białorusinka w klasyfikacji generalnej. O srebro i brąz w MP AOC walczyły do ostatniej boi Magda Kwaśna i Anna Weinzieher. Emocje były tak duże, że o wyniku musiał rozstrzygnąć sędzia decydując się na przyznanie żółtych flag. Ostatecznie Magda wpłynęła na metę przed Anią i to 18 latka z Chojnic wywalczyła srebro.

Mistrzostwa Polski 2016 zapisały się już w statystykach. Wszystkim zawodnikom, trenerom i rodzicom gratulujemy znakomitych wyników i osiągnięć w mijającym sezonie. Przed nami już tylko rozstrzygnięcia w Pucharze Polski.