Mistrzostwa Europy Juniorów LAR

14 lipca 2017

Wspaniały sukces odnieśli reprezentanci Polski w zakończonych w czwartek Mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial, które rozgrywane były w ramach 18. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Złoty medal w klasyfikacji generalnej wywalczyla Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), a na najniższym stopniu podium w kategorii do 16 lat stanęli Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko).

W czwartek rozegrano dwa wyścigi, przed którymi Gołębiowska plasowała się na czwartej pozycji, ale ostatniego dnia regat zajęła trzecie oraz szóste miejsce, dzięki czemu zdołała wyprzedzić wszystkie rywalki i odniosła życiowy sukces. Drugą lokatę wywalczyła Włoszka Elisa Navoni, a trzecią Rosjanka Marija Kiszluchina. Wśród chłopców najlepszy okazał się Nicholas Bezy z Hongkongu, a z Europejczyków trzy pierwsze miejsca obsadzili Włoch Guido Gallinaro, Grek Dimitris Papadimitriou oraz Brytyjczyk Ben Whaley.

Z kolei w kategorii do lat 16 triumfowali Rosjanka Elizawieta Borowkowa i Niemiec Nico Naujock, a srebrne medale zdobyli Niemka Theresa Wierschin i Hiszpan Alvaro Franco. W imprezie rywalizowało 245 żeglarzy z 33 krajów – 180 chłopców i 65 dziewcząt..